Wywiady

Z miłości do wełny

Czy wełna może być awangardowa? Anna Dudzińska udowadnia za pomocą swoich projektów, że wełna nie jedno ma imię. Ogromne swetrzyska? Bezkształtne formy?
Tego na pewno nie odnajdziecie w ubraniach sygnowanych jej nazwiskiem.
Znakiem rozpoznawczym są za to ręcznie wytwarzane ubrania.
Liczne inspiracje oraz wprawne oko Ani przenosi nas w niesamowity świat przepełniony pięknem architektury oraz natury.
Nowoczesne wzornictwo, odwaga w projektach – zapraszam Was serdecznie na to spotkanie!

 

Czy dziś istnieje jeszcze awangarda?

Zawsze była, jest i będzie. Czy to w malarstwie, literaturze lub sztuce. W końcu świat nie zmierza tylko jednym, utartym szlakiem, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał podążać w innym kierunku. Na tym między innymi polega awangarda.

Współczesna moda pretenduje do miana sztuki?

Dla mnie moda zawsze była dziedziną sztuki, w końcu ubiór jest doskonałym nośnikiem do pokazania czyjejś twórczości. Na pewno obecnie trudniej ją dostrzec, żyjemy bowiem w świecie fast fashion z tanimi t-shirtami i bluzami na czele. I bezmyślnie łykamy wszystko, co zostaje nam zaoferowane. Na szczęście sytuacja powoli ulega zmianie, stajemy się świadomymi konsumentami i ponownie zaczynamy doceniać lokalne rzemiosło i małych producentów.

Twoja kolekcja DISTILLATION nawiązuje do fotografii artystki Diane Tuf. Lubisz rzeczy nieoczywiste ?

Tak. Moją niezmienną fascynacją od wielu lat jest przyroda, obserwowanie jej przez pryzmat różnych miejsc i wydarzeń. I choć zawiera w sobie pewne powtarzalne zjawiska, to tak naprawdę nic w niej nie występuje trwale, uwielbiam tę nieprzewidywalną zmienność. Diane Tuft w swoich fotografiach uchwyciła pewny jej ułamek, wydobyła te elementy, które najprawdopodobniej pojawiły się tylko raz i już nigdy więcej nie powrócą. To daje duże pole do popisu w tworzeniu kolekcji.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Twoje inspirację to połączenie współczesnej architektury z naturą. Jak udaje Ci się złapać balans, pomiędzy tymi dwoma światami?

Wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż się wszystkim wydaje. Dla mnie są to tematy pokrewne, które na wielu płaszczyznach się zazębiają. Każdy nowoczesny budynek można śmiało przypasować do elementów przyrody i odwrotnie.

Nurt skandynawski nie jest Ci obcy.

Zdecydowanie najbliżej mi do tego nurtu.

Jak narodziła się Twoja fascynacja wełną?

Odkąd pamiętam, moja mama zawsze robiła na drutach. Tworząc swoją kolekcję dyplomową poszukiwałam  elementów oraz dodatków, które uzupełniłyby moje mocno geometryczne modele. Postanowiłam zrobić komin, spodnie oraz sweter, poprosiłam więc mamę o pomoc. Co ciekawe, właśnie te rzeczy okazały się być strzałem w dziesiątkę i przykuły największą uwagę. Dostrzegłam w tym duży potencjał i od tamtej pory postanowiłam skupić się głównie na wełnie.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Zostałaś jednym z 10 finalistów konkursu dla projektantów mody The International Woolmark Prize – jak wygląda proces uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Zostałam jednym z 10 finalistów konkursu dla projektantów mody The International Woolmark Prize (IWP) na tzw. resztę Europy, w skład której wchodzi 36 państw. Wśród finalistów znaleźli się także projektanci z Niemiec, Austrii, Ukrainy, Łotwy, Portugalii, Islandii i Armenii. Instytucją nominującą do konkursu jest NOT JUST A LABEL – największa platforma zrzeszająca projektantów mody z całego świata. W następnym etapie zostanie wyłonionych dwóch finalistów, którzy będą walczyć o nagrodę Woolmarku w Europie w postaci 50 000 dolarów australijskich oraz udział w globalnym finale konkursu, gdzie nagroda wynosi już 100 000 dolarów australijskich oraz sfinansowanie kolekcji kapsułowej, sprzedawanej w najlepszych punktach handlowych na całym świecie. Więc jest o co walczyć (śmiech).

Polska moda  przestaje być anonimowa?

Oczywiście. Przykładem tego są pokazy Gosi Baczyńskiej na Paryskim Fashion Weeku czy też zwycięstwa młodych projektantów w licznych międzynarodowych konkursach. Polska moda już dawno wyszła z cienia, a projektanci z roku na rok prezentują coraz to wyższy poziom.

Więcej na :

http://annadudzinska.com/
https://www.facebook.com/dudzinska.fashion/